Son Yılların En Tehlikeli Virüsü: Duqu

ScoRPioN

New member
Windows kullanıcıları yeni çıkan bir virüsün tehditti altında. Bakın bu zararlı yazılım virüslere olan bakışınızı nasıl değiştirecek?
15 yıl önce programcıların kendilerini kanıtlamak için ya da bazı olaylara dikkat çekmek için geliştirdiği virüsler artık büyük suç örgütlerinin silahları haline geldi. Suç örgütleri hacker’ları kiralayarak büyük vurgunlar için daha gelişmiş virüsler hazırlıyor. Eski tehlikeli yazılımlar zararı bulaştığı bilgisayardaki sistem dosyalarına veriyordu. Yeni nesil virüslerse önemli bilgileri bulup bunları kullanıcıya fark ettirmeden geliştiricilerine yolluyor. Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan ve İran’daki nükleer santrali ele geçiren Stuxnet’ten sonraki en tehlikeli virüs bilgisayarları tehdit etmeye başladı.
Duqu Niye Bu Kadar Tehlikeli?
Windows’taki açıkları kullanarak bilgisayarla bulaşan Duqu adeta dijital bir ajan gibi çalışıyor. Symantec’in ortaya çıkardığı Duqu ele geçirdiği bilgisayardaki istihbarat ve önemli bilgileri topluyor. Özellikle devlet daireleri, istihbarat birimlerini hedef alan Duqu’yu durdurmak şimdilik bir çözüm yolu da yok. Sorunun bir numaralı muhatabı olan Microsoft bugün yaptığı açıklamayla Duqu’nun farkında olduklarını ve bir çözüm aradıklarını duyurdu. Microsoft Word dosyaları sayesinde bilgisayarlara bulaşan Duqu Fransa, İsveç, Hindistan, Ukrayna, Sudan ve Vietnam’a saldırı da bulunuyor.
Duqu'nun Biraderi Stuxnet
Güvenlik uzmanları Duqu’nun kaynak dosyaları içerisinde Stuxnet’e ait kodlar bulduklarını belirtti. Peki, Duqu’yu ve Stuxnet neden diğer virüslerden daha tehlikeli. Stuxnet ve Duqu gibi bir virüsü geliştirmek için 60 kişilik hacker grubunun en az 6 ay boyunca kod yazması gerekiyor. Kendi yapay zekalarına sahip olan bu virüsler bulaştıkları bilgisayarları tarayıp kişisel bilgilerinizi tıpkı bir istihbarat uzmanı gibi toparlıyor. Duqu gibi bir virüsü geliştirmek için ise milyonlarca dolarlık kaynak gerekli.
 

Üst